Pytania i odpowiedzi

Jeśli masz więcej pytań, napisz do nas maila lub użyj formularza kontaktowego

Czy muszę mieć skierowanie na konsultację do Vigo?

Na konsultację w Vigo skierowanie od lekarza nie jest potrzebne, konieczne jest natomiast wcześniejsze telefoniczne umówienie się na wizytę.

Jak długo będą wykonywane ortezy?

Podczas konsultacji ortotyk poinformuje rodzica jaki jest czas produkcji danej ortezy, czas ten może być uzależniony np. od konieczności zamówienia stawów ortotycznych.

Jaki lekarz może wypisać wniosek na zaopatrzenie?

Wniosek na zaopatrzenie może wypisać lekarz ze specjalizacją z rehabilitacji
medycznej, neurolog, ortopeda oraz chirurg.

Czy ortezy nie powodują osłabienia mięśni?

Prawidłowo wykonane ortezy zapewniają poprawę wzorca chodu, nie zaburzając jego cyklu. Zaopatrzenie jest tak konstruowane, by zastosować korekcję kończyny, nie tracąc na funkcji tej kończyny wynikającej z odpowiedniej pracy mięśni i stawów.

Czy ortezy nie powinny mieć ruchomego stawu skokowego?

Niektóre wzorce chodu i typy deformacji eliminują możliwość zastosowania ruchomego stawu w kostce, nadmierna ruchomość w niektórych przypadkach może prowokować pogłębienie się wady.

Czy ortezy można stosować zamiast terapii?

Ortezy stanowią uzupełnienie kompleksowego planu terapii, nie można ich jednak stosować zamiennie.

Po co w ortezach jest wewnętrzny bucik?

Wewnętrzny bucik w ortezach ma za zadanie zapewnić dodatkową, większą stabilizację stopy wewnątrz ortezy. Chodzi o sytuacje, w których ze względu na dużą deformację stopy lub spastyczność, która tę deformację nasila, istotne jest dobre ustabilizowanie stopy w ortezie i zapobieganie jej unoszeniu.

Czy zakładać ortezy na gołą stopę?

Ortezy należy zakładać na skarpetki. Najlepsze są gładkie i długie, bez wzorków i ciasnego ściągacza.

Czy moje dziecko powinno też spać w ortezach?

Stosowanie ortez do spania powinno być każdorazowo konsultowane z lekarzem prowadzącym i terapeutą. Nie mniej jednak pozytywne działanie ortez nocnych zostało udowodnione naukowo w licznych artykułach i badaniach. Działanie to polega przede wszystkim na wymuszeniu określonego ustawienia kątowego w stawie, co ma bezpośredni wpływ na zapobieganie przykurczom spastycznym mięśni.

Jaką mam pewność, że ortezy działają?

Skuteczność działania ortez można ocenić poprzez wykonanie analizy chodu z użyciem zaopatrzenia. Taka analiza pozwala na ocenę zmiany wzorca chodu pacjenta bez ortez i w ortezach. Możliwe jest również sprawdzenie aktywności poszczególnych grup mięśniowych dzięki zastosowaniu systemu powierzchniowej elektromiografii EMG.

Czy muszę mieć już wnioski na zaopatrzenie ortopedyczne na konsultację w Vigo?

Na konsultacji nie jest konieczne posiadanie wniosków. Lekarz prowadzący decyduje jaki typ wniosku będzie potrzebny i może go wystawić po wizycie konsultacyjnej.  Nasi ortotycy mogą doradzić jakie zaopatrzenie będzie najlepiej spełniało swoją funkcję.

Na jak długo wystarczą ortezy?

Ortezy są wykonywane indywidualnie na miarę, okres na jaki wystarczą uzależniony jest od indywidualnego tempa wzrostu oraz od zmian anatomicznych i postępów rehabilitacyjnych.

Jak długo dziecko powinno nosić ortezy w ciągu dnia?

W zależności od etapu rehabilitacji i stanu pacjenta oraz przeznaczenia ortez, czas użytkowania ortez w ciągu dnia jest ustalany z lekarzem oraz fizjoterapeutą prowadzącym dziecko.

Czy w sztywnych ortezach dziecko da radę chodzić?

Tak jest to możliwe przy odpowiednio dobranej ortezie, jej grubości i ustawieniu kątowemu w stawie skokowym. W celu poprawy wzorca chodu nawet sztywną ortezę można uelastyczniać poprzez odpowiednie docinanie materiału, z którego orteza jest wykonana.

Na co zwracać uwagę podczas używania ortez przez dziecko?

Korekcja kończyn wymaga ucisków na miękkie struktury i odciążenie struktur kostnych w związku z tym po zdjęciu ortez mogą pojawiać się czerwone ślady, które powinny znikać lub zblednąć najpóźniej 30 minut po zdjęciu zaopatrzenia.

Czy dziecko powinno stosować ortezy wraz z butami, jeśli tak to jakimi?

Zasadność stosowania obuwia w połączeniu z ortezami zależy w dużej mierze od przeznaczenia ortez. Zaopatrzenie służące do spania jest stosowane bez obuwia. Ortezy do pionizacji można podkleić bieżnikiem, który zapewni stabilność. Jeśli jednak ortezy mają służyć do chodzenia i celem ich stosowania jest zmiana patologicznego wzorca chodu, wówczas zalecane jest stosowanie odpowiedniego obuwia, a więc takiego, które będzie zbieżne z parametrami biomechanicznymi założonymi podczas projektowania ortez.

Czy czerwone ślady na nogach dziecka po zdjęciu ortez powinny mnie niepokoić?

Działanie ortez polega na korekcji nieprawidłowego ustawienia kończyny. Korekcja taka jest możliwa tylko poprzez kontakt ortezy z ciałem pacjenta. Zasadą działania korekcyjnego ortez jest odciążenie struktur kostnych, które są potencjalnie narażone na ucisk i dociążenie obszarów z dużą ilością tkanek miękkich. W związku z tym czerwone ślady po zdjęciu ortez jest normalne, muszą być one jednak zlokalizowane w określonych obszarach związanych z zasadą trójpunktowej korekcji danego obszaru ciała człowieka.

Dlaczego moje dziecko ma ortezy na dwie nogi, skoro tylko jedna wymaga zaopatrzenia?

Stosowanie ortez na obydwie kończyny mimo dysfunkcji tylko jednej z nich jest częstą praktyką, ale nie regułą. Zasada stosowania ortez na dwie nogi, pozwala zapewnić dziecku takiego samego czucia zarówno po stronie „zdrowej” jak i „słabszej”. Stosowanie ortez bilateralnie to także zapewnienie lepszej stabilizacji miednicy oraz wyeliminowanie kompensacji w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.