Czym są ortezy?
Ortezy są uznanym elementem rehabilitacji Pacjenta,
niejednokrotnie mającym fundamentalne znaczenie dla przebiegu tego procesu.
Ortezy
W przypadku dysfunkcji narządu ruchu (kończyny dolnej lub górnej) możecie Państwo spotkać się (ze strony lekarza lub terapeuty prowadzącego) z zaleceniem zastosowania ortez (inaczej ortoz, łusek lub aparatów ortopedycznych). Dlatego też chcielibyśmy przybliżyć Państwu czym są ortezy, do czego służą i jak ważną rolę pełnią w procesie rehabilitacji.
Ortezami nazywamy aparaty zewnętrzne zakładane na ciało, które służą stabilizacji, korekcji, zabezpieczaniu czy unieruchamianiu wybranego odcinka ciała Pacjenta. Zazwyczaj – w zależności od schorzenia, czy wskazań medycznych – ortezy pełnią jedną lub kilka wybranych funkcji opisanych powyżej.
Obecnie ortezy są uznanym elementem rehabilitacji Pacjenta, niejednokrotnie mającym fundamentalne znaczenie dla przebiegu tego procesu, a także poprawieniu jakości życia Pacjenta. Wiele metod rehabilitacji zakłada włączenie ortez jako elementu wsparcia, korekcji, czy utrzymania wypracowanych wyników terapeutycznych. Należy jednak pamiętać, że sama orteza, bez planu ćwiczeń, rehabilitacji (w tym fizjoterapii) nie jest leczeniem pełnym. Ortezy wspomagają, ale nie zastępują całego procesu, dlatego też powinny być projektowane i wykonywane przy współudziale wszystkich, zaangażowanych osób:

Ze względu na ciągły rozwój całej gałęzi ortotyki, która postępuje wraz z rozwojem medycyny, ortezy znalazły szerokie zastosowanie, w odniesieniu do wszystkich partii ciała i mogą obejmować:
– kończyny dolne
– kończyny górne
– tułów (cały lub wybraną jego wysokość)
– głowę (kaski korekcyjne).
Z czego zbudowane są indywidualne ortezy?
Zaopatrzenie ortopedyczne to jedna z gałęzi medycyny, która uległa znacznemu rozwojowi w ostatnich dziesięcioleciach. Wynika to zarówno z postępu technologicznego, nowych metod pobierania miary oraz korekcji, a także różnego rodzaju materiałów spełniających indywidualne potrzeby Pacjentów.
Ponadto obecnie dąży się do uzyskania jak najlżejszego zaopatrzenia, tak zaprojektowanego by zawierało tylko niezbędne elementy potrzebne do wsparcia lub odtworzenia zaburzonej funkcji.
Zgodnie z powyższym stosuję się najczęściej takie materiały jak:
- Materiały termoplastyczne (kształtowane w niskich lub wysokich temperaturach) o określonej grubości i gęstości (sprężystości). Do nich najczęściej zalicza się polipropylen (PP) i polietylen (PE),
- Atestowane żywice akrylowe (technika laminacji)
- Włókno węglowe
Kierując się zasadą komfortu Pacjenta i pożądanym efektem korekcji, kierunek rozwoju materiałów stosowanych w ortotyce wyznaczają miękkie tkaniny o specjalnie dobranej strukturze i składzie (np. materiał Aerosoft 3D). Zapewniają przewiewność, lekkość, a tym samym komfort użytkowania, nie tracąc przy tym efektu pożądanej korekcji.
Ze względu na powyższą złożoność i ilość zmiennych nie da się zastosować rozwiązań seryjnych, a wykonaniem takiej ortezy powinien się zająć doświadczony zakład ortopedyczny.
Wyróżnia się dwa typy ortez
Ortezy korekcyjne (głównie stabilizujące i korygujące)
Są to najczęściej ortezy wykonywane w przypadku dysfunkcji stałych/wrodzonych (choć nie tylko), gdzie dochodzi do wad (deformacji) o podłożu ortopedycznym lub neurologicznym. Ten typ zaopatrzenia – ze względu na swoją złożoność i sposób działania, powinien być wykonywany indywidualnie (z pobraniem miary) i uwzględniać rodzaj dysfunkcji, wiek Pacjenta i Jego możliwości lokomocyjne, wskazania medyczne (lekarza prowadzącego i terapeuty), indywidualny plan rehabilitacyjny oraz przebyte lub planowane zabiegi chirurgiczne.
Ortezy do doleczania (głównie zabezpieczające i unieruchamiające)
Stosowane głównie przy doleczaniu urazów, takich jak skręcenia, zwichnięcia, złamania. Zastępują tradycyjny opatrunek gipsowy. Zazwyczaj są to ortezy tzw. gotowe, czyli produkowane seryjnie, do kupienia w wyspecjalizowanych sklepach medycznych, w których dokonuje się wyboru ortezy i jego rozmiaru
Proces tworzenia
Jak wykonuje się indywidualne ortezy?
Indywidualnie wykonywana orteza to produkt, złożony, na który wpływ ma wiele czynników, opisanych powyżej. Dlatego też cały proces jest równie złożony i wymaga zaangażowania wielu osób o specjalnych kwalifikacjach i predyspozycjach.